Przejdź do treści Przejdź do Menu dolnego

„Profesjonalni w działaniu” 2020-2021

logotyp EFS

"AUTYZM częstszy niż myślisz"

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony przez ONZ. Od sześciu lat jest on obchodzony 2 kwietnia.

Autyzm uznany został za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy i AIDS. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju dziecka. U dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju.

 

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często wykrywa się go dopiero u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Charakteryzuje się zakłóceniem stosunków międzyludzkich, problemami z komunikacją, a także ograniczonymi zainteresowaniami. W Unii Europejskiej dotkniętych autyzmem jest około 5 mln osób.

 

W Polsce ocenia się, że jedna osoba z autyzmem przypada na 300 mieszkańców. W sumie w naszym kraju żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera - zaburzeniem pokrewnym, ale o łagodniejszym przebiegu.

 

W maju 1996 r. Parlament Europejski ustanowił dla krajów Unii Europejskiej Kartę Praw Osób z Autyzmem, w której zawarto szereg „praw obywatelskich” mających na celu zapewnienie godnego życia tym osobom. Wydarzenie to zapoczątkowało obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Celem corocznego święta osób autystycznych i ich rodzin, przypadającego na pierwszy tydzień grudnia, jest budzenie świadomości oraz kształtowanie postaw społecznych względem osób dotkniętych tym zaburzeniem.