Zespół interdyscyplinarny to grupa osób reprezentująca instytucje i organizacje, której celem jest podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
- Urzędu Dzielnicy
- Ośrodka pomocy społecznej
- Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
- Policji
- Oświaty
- Ochrony zdrowia
- Organizacji pozarządowych
- Sądu - Kuratorzy sądowi
- Prokuratury
Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów i specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
- Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie.
- Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
- Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie.
- Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
- Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
W indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie Zespół może powołać grupę roboczą - zespół specjalistów, którzy bezpośrednio współpracują z rodziną. W skład grupy roboczej mogą wchodzić przedstawiciele różnych podmiotów - specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zadaniem grup roboczych jest:
- opracowanie i realizacja planu pomocy rodzinie dotkniętej problemem przemocy
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy
- w konsekwencji zatrzymanie przemocy
Spotkania Zespołu odbywają się regularnie raz w miesiącu; dodatkowo są zwoływane w przypadkach pojawienia się szczególnie pilnych i ważnych spraw.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia:
Ośrodek Pomocy Społecznej
Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
z siedzibą przy ul. Marywilska 44c,
Zespół Interdyscyplinarny nie jest komórką organizacyjną Ośrodka
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie:
Ewa Lewandowska – kierownik Działu Specjalistycznego
Siedziba Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Dzielnicy Białołęka mieści się w Warszawie, przy ul. Marywilska 44c; tel. (22) 300 20 41 w. 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przemoc w rodzinie, określana także jako przemoc domowa, to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Przez członków rodziny należy rozumieć wstępnych (rodziców, dziadków), zstępnych (dzieci, wnuków), małżonka, rodzeństwo, powinowatych w tej samej linii lub stopniu, osobę przysposobioną i jej małżonka, a także osobą pozostającą we wspólnym pożyciu.
Podstawy prawne działania zespołu:
- »Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.)
- »Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”, (Dz.U. 2011 nr 209 poz. 1245)
- »Uchwała Nr XVII/329/2011 Rady m.st. Warszawy z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
- »Zarządzenie Nr 1414/2011 r. Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 10 sierpnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów uchwały w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
Dodatkowo: