Wolontariat
Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań zanim zostaniesz wolontariuszem:
Czy masz wolny czas ?
Pomyśl o tym bardzo rzeczowo i konkretnie. Zdecyduj, czy w natłoku zajęć, znajdziesz jeszcze czas na dodatkowe obowiązki. Jeśli tak, to uściślij ile masz tego czasu i w jakich dniach i godzinach w ciągu tygodnia. Lepiej jest powiedzieć, że ma się czas w czwartek popołudniu czy każdego dnia do południa, niż że ma się dużo wolnego czasu. Inną ważną kwestią jest, czy swój wolny czas chcesz poświęcić dla innych. Możesz nie zostać za to doceniony/doceniona.
Co chcę robić ?
Pomyśl jaki rodzaj i forma zajęcia Cię interesuje. Czy chcesz robić to co robisz na co dzień w pracy, np. w zakresie księgowości, marketingu, języka angielskiego itp. Czy wolisz zająć się zupełnie czymś innym? Odreagować, oderwać się od pracy i nauki. Zastanów się czy chcesz pracować bezpośrednio z ludźmi - np. pomagać osobie starszej, czytać osobie niewidomej, uczestniczyć w terapii dziecka autystycznego czy pracować z niepełnosprawnymi?
A może wolisz pracę w biurze? Możesz pomóc w realizacji projektów, w pracach biurowych, materiałach promocyjnych, organizowaniu wydarzeń itd.
Co może robić wolontariusz ?
Wolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Chodzi również o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.
Równie dużą grupą odbiorców pomocy wolontariuszy są osoby starsze, często samotne. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy – może znają jakieś pasjonujące historie z czasów wojny czy chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają, z kim.
Wolontariusz może pomagać dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym. Pomoc w zasadzie polega na zabawie z nimi, wypełnianiu im czasu wolnego. Można organizować im różnego rodzaju zajęcia – teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, majsterkowanie itp. Bardzo często dzieci w wieku szkolnym wymagają pomocy w lekcjach, korepetycji z różnych przedmiotów.
Istnieje jeszcze wiele sposobów realizacji tej misji. Twoja inwencja i kreatywność jest nieograniczona…. Więc do dzieła!
Wieloletnia tradycja wolontariatu w Białołęckim OPS-ie.
Wolontariat w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy ma bogatą 10 letnią tradycję. Początki wolontarystycznej przygody sięgają maja 2001 roku, kiedy to Polska dotknięta została klęską powodzi. Młody jeszcze wtedy Klub Wolontariusza pokazał po raz pierwszy swoją siłę i moc spontanicznego odruchu serca. Wtedy pierwszy raz białołęccy wolontariusze, Ci młodsi i starsi, włączyli się spontanicznie do pracy przy zbiórce darów – żywności oraz środków czystości dla powodzian. Pierwsza akcja zakończyła się sukcesem. Udało się uzbierać 40 ton darów, które zostały przekazane mieszkańcom Gminy Pokrzywnica. Była to pierwsza akcja raczkującego Wolontariatu. Ważną kwestią był fakt, iż Klub Wolontariusza nie miał jeszcze wtedy swojej stałej siedziby, a wolontariusze spotykali się w miejscu pracy pracowników socjalnych.
W 2001 r. Ośrodek zapoczątkował tradycję organizacji Wigilii dla osób ubogich, samotnych i chorych. Od tamtej chwili wolontariusze aktywnie uczestniczą w organizacji tej podniosłej uroczystości włączając się do przygotowań: dekoracji sali, podawania posiłków podczas Wigilii, pomocy osobom niepełnosprawnym w przybyciu na uroczystość.
Klub Wolontariusza w 2002 roku podjął dużą akcję pt. „Bezpłatna Giełda Podręczników i przyborów szkolnych”, która miała na celu wymianę książek i darowanie ich innym. Patrząc na skalę tego wydarzenia, sam pomysł „giełdy” okazał się bardzo trafiony. Dzięki tej akcji wiele osób mniej zamożnych miało możliwość zaopatrzenia się w bezpłatne podręczniki oraz niezbędne przybory szkolne.
Wrzesień 2002 roku przyniósł zmiany. Klub Wolontariusza otrzymał własne pomieszczenia po Komisariacie Policji przy ul. Vincenta van Gogha 7. Wolontariusze z Białołęckiego Klubu szybko podjęli działania mające na celu przystosowanie pomieszczeń do potrzeb ich spotkań. Przez pierwsze lata w nowych pomieszczeniach Klubu prowadzone były różnego rodzaju grupy zainteresowań m.in.: grupa komputerowa oraz grupa plastyczna prowadzona przez wolontariuszy seniorów.
Przez kolejne lata Klub Wolontariusza funkcjonował bardzo prężnie realizując szeroko pojętą pomoc w formie integracji młodzieży i dzieci, ale przede wszystkim seniorów z lokalną społecznością poprzez włączanie ich w działalność Klubu. Zawsze staraliśmy się i nadal staramy się aby w naszych działaniach kierować się dobrem drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy. Każdy zgłaszający się do nas wolontariusz jest traktowany w sposób indywidualny, analizowane są jego mocne i słabe strony aby można było określić właściwe miejsce, formę pomocy, którą może realizować. Nie zapominamy również o osobach, na rzecz, których pomoc będzie świadczona…jedni i drudzy nadają rytm i sens naszej pracy.
Koordynatorami Wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy są:
- Grażyna Bednarowicz – specjalista pracy socjalnej
- Katarzyna Tomaszewska - specjalista pracy socjalnej
Dane teleadresowe
Wszystkie osoby zainteresowane niesieniem pomocy bliźniemu zapraszamy do siedziby Klubu Wolontariusza przy ul. Porajów 14
Tel. 22 403-59-57
Czynny jest w godz.
od poniedziałku do czwartku w godz. 08.00 – 19.00
piątek: 08.00 – 16.00
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Klub Wolontariusza
Przy naszym Ośrodku Pomocy Społecznej działa Klub Wolontariusza. Celem jego członków jest dobrowolne, bezpłatne i bezinteresowne świadczenie pomocy na rzecz potrzebujących mieszkańców naszej dzielnicy.
Celem nadrzędnym naszej działalności jest między innymi propagowanie i rozwijanie obywatelskiego uczestnictwa w zaspakajaniu ludzkich potrzeb. Ośrodek Pomocy Społecznej spełnia rolę łącznika między potrzebującymi, a pomagającymi. Z wolontariatu może korzystać każdy mieszkaniec naszej dzielnicy niezależnie od statusu materialnego.
Udało nam się poprzez wolontariat tworzyć lokalne więzi międzyludzkie a także stworzyć ludzką solidarność poprzez włączenie ludzi dobrej woli do niesienia bezinteresownej pomocy.
Dzięki wolontariuszom i ich sumiennej, uczciwej pracy rozszerzyliśmy swoją ofertę pomocową, zwiększyliśmy skuteczność działania Ośrodka Pomocy Społecznej. Program ten pozwolił na integrację mieszkańców Dzielnicy Białołęka wokół lokalnych problemów społecznych z wykorzystaniem aktywności mieszkańców dzielnicy. Wolontariusze pomagają osobom starszym, niepełnosprawnym oraz dzieciom – niosąc pomoc w załatwianiu drobnych spraw i czynności domowych, wspólnie spędzają czas wolny, pomagają w nauce a także w rozwiązywaniu codziennych problemów.
Jednym z ważniejszych elementów funkcjonowania Klubu Wolontariusza stał się obszar działalności wolontarystycznej, który wg. nas wydawał się być najbardziej istotny i bliski nam samym – wolontariat seniorski. Za tę działalność w 2011r. otrzymaliśmy nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że angażowanie osób starszych do pracy wolontarystycznej jest właściwym kierunkiem działań, kierunkiem, który warto, a nawet trzeba kontynuować.