Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań zanim zostaniesz wolontariuszem:
Czy masz wolny czas ?
Pomyśl o tym bardzo rzeczowo i konkretnie. Zdecyduj, czy w natłoku zajęć, znajdziesz jeszcze czas na dodatkowe obowiązki. Jeśli tak, to uściślij ile masz tego czasu i w jakich dniach i godzinach w ciągu tygodnia. Lepiej jest powiedzieć, że ma się czas w czwartek popołudniu czy każdego dnia do południa, niż że ma się dużo wolnego czasu. Inną ważną kwestią jest, czy swój wolny czas chcesz poświęcić dla innych. Możesz nie zostać za to doceniony/doceniona.
Co chcę robić ?
Pomyśl jaki rodzaj i forma zajęcia Cię interesuje. Czy chcesz robić to co robisz na co dzień w pracy, np. w zakresie księgowości, marketingu, języka angielskiego itp. Czy wolisz zająć się zupełnie czymś innym? Odreagować, oderwać się od pracy i nauki. Zastanów się czy chcesz pracować bezpośrednio z ludźmi - np. pomagać osobie starszej, czytać osobie niewidomej, uczestniczyć w terapii dziecka autystycznego czy pracować z niepełnosprawnymi?
A może wolisz pracę w biurze? Możesz pomóc w realizacji projektów, w pracach biurowych, materiałach promocyjnych, organizowaniu wydarzeń itd.
Co może robić wolontariusz ?
Wolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Chodzi również o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.
Równie dużą grupą odbiorców pomocy wolontariuszy są osoby starsze, często samotne. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy – może znają jakieś pasjonujące historie z czasów wojny czy chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają, z kim.
Wolontariusz może pomagać dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym. Pomoc w zasadzie polega na zabawie z nimi, wypełnianiu im czasu wolnego. Można organizować im różnego rodzaju zajęcia – teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, majsterkowanie itp. Bardzo często dzieci w wieku szkolnym wymagają pomocy w lekcjach, korepetycji z różnych przedmiotów.
Istnieje jeszcze wiele sposobów realizacji tej misji. Twoja inwencja i kreatywność jest nieograniczona…. Więc do dzieła!